1.Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma TCK ve TMK

4237 Sayılı TCK’nda silahlı örgüt, TCK m.220/3 tarafından suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçunun nitelikli hali ve TCK m.314’de de ayrı bir özel suç tipi olarak düzenlenmiştir. Bu özel suç tipi, Terörle Mücadele Kanunu’nun 3. maddesi ile “terör suçu” sayılmış ve cezaları bakımından terör suçlarının özelliği gereği yarı oranında artırıma tabi tutulmuştur.

2.TCK’na Göre Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçunu düzenleyen TCK m.220/3’e göre; örgütün silahlı olması halinde örgütün kurucusu, yöneticisi ve üye sayılanlara verilecek cezalar dörtte birden yarısına kadar artırılacaktır. Üye sayılan demek, örgüt içinde hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişilerdir.

3.Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma Suçunun Nitelikli Hali

TCK m.220’de, suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçunun genel suç tipi tanımlanmıştır. Yine maddenin 3. fıkrasında ise, suç örgütünün silahlı olması nitelikli hal sayılmıştır. Bu suç; genel suç işleme kastı ile işlenmeye elverişli olup, örgütün silahlı olup olmadığı da, bulundurulan veya kullanılan silahların cinsine, özelliklerine ve miktarına, yol açtığı somut tehlikeye, bu tehlikenin ağırlığına, örgütün faaliyetleri kapsamında kullanılmasına, elde edilen silahlarla suç örgütünün amaçladığı, teşebbüs ettiği veya işlediği suçlar arasında illiyet bağı kurulup kurulamadığına göre belirlenecektir.

4. Örgüt, Çete, Mafya

Silahlı güce sahip örgütler “mafya”, “çete” veya “terör örgütü” olarak adlandırılırlar. Bu adlandırmalar örgütün silah kulanarak suç işlemesi ve yaydığı korku ve baskıya dayanmaktadır. Örgüt, çete veya mafya, her ne ad ile kurulmuş olursa olsun, hiyerarşik bir yapılanma ile maddi veya siyasi çıkar amacı taşıyarak, bir yönetim ve disiplin altında toplanan müşterek faiiler tarafından oluşur.

5.Silahlar Nelerdir?

TCK m.6/1-f tarafından silahın ne olduğu tanımlanmıştır. Bu maddeye göre silahtan;
  1. ateşli silahlar,
  2. patlayıcı maddeler,
  3. saldırı ve savunmada kullanılmak üzere yapılmış her türlü kesici, delici veya bereleyici alet,
  4. saldırı ve savunma amacıyla yapılmış olmasa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler,
  5. yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal ve biyolojik maddeler
anlaşılmalıdır. Bu silahları kuruluş amacı veya faaliyetleri kapsamında işleyeceği suçlar için kullanmayı hedefleyen veya kullanan örgüt, “silahlı örgüt” olarak değerlendirilmelidir.

6. Terörün Tanımı

Terörle etkin mücadelede etkin olma amacıyla TCK dışında özel kanun olan Terörle Mücadele Kanunu’nun “Terörün tanımı” başlıklı 1. Maddesinde terörün tanımı yapılmıştır. Buna göre terör, “Terör, cebir ve şiddet kullanarak; baskı, korkutma, yıldırma, sindirme yöntemlerinden birisiyle, Anayasada belirtilen Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, iktisadi, sosyal, laik düzeni değiştirmek, Devletin Ülkesi ve Milleti ile bölünmez bütünlüğünü bozmak, Devletin ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, Devleti zayıflatmak veya yıkmak veya ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri kısmen veya tümü ile ortadan kaldırmak, Devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini, kamu barışını veya genel sağlığı bozmak amacıyla silahlı suç örgütüne mensup kişi veya kişiler tarafından işlenecek suç teşkil eden eylemlerdir.
 
7. TCK md. 314’te Silahlı Örgüt

TCK Md. 314:Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçları işlemek amacıyla, silahlı örgüt kuran veya yöneten kişi, on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
            Birinci fıkrada tanımlanan örgüte üye olanlara, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.
            Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçuna ilişkin diğer hükümler, bu suç açısından aynen uygulanır.”
Anılan maddede, TCK’nun dördüncü ve beşinci bölümlerine atıfta bulunulmuştur.
Maddenin birinci fıkrasında, bu fıkra kapsamına giren suçları işlemek amacıyla silâhlı örgüt kurmak veya yönetmek, ayrı bir suç olarak tanımlanmıştır. İkinci fıkrada ise, bu nitelikleri taşıyan örgüte üye olmak, ayrı bir suç olarak yaptırım altına alınmıştır.
Maddede geçen temel kavram örgüttür. Dikkat edilmelidir ki, genel olarak suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek veya bu örgüte üye olmak, kanunda yaptırım altına alınmış olmasına rağmen; bu maddede, işlenmesi amaçlanan suçlar bakımından bir sınırlama getirilmiştir. Keza, her iki suç arasında örgütün niteliği bakımından da farklılık bulunmaktadır. Bu madde kapsamına giren örgütün silâhlı olması gerekmektedir. Başka bir deyişle, silâh, bu suçun bir unsurunu oluşturmaktadır. Ancak, örgütün bütün mensuplarının silâhlı olmaları zorunlu değildir; hedeflenen suçların işlenmesini sağlayabilecek derecede olmak üzere bazı üyelerin silâhlı olmaları, suçun oluşması için yeterlidir. Her hâlde silâh sayısının suçun oluşması bakımından yeterli olup olmadığının takdiri de hâkime aittir.
Maddenin üçüncü fıkrasında, suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçuna ilişkin diğer hükümlerin, bu suç açısından da aynen uygulanacağı kabul edilmiştir.
Bu suça ilişkin diğer hususlar hakkında, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçuna ilişkin madde gerekçesi ile bu suçla bağlantılı etkin pişmanlık hükmünün gerekçesine bakılmalıdır.

8.Silahların Ruhsatlı Olup Olmaması Hali

Biz avukatlara, ilgili suçtan dolayı yargılanan sanıklar veya soruşturması devam eden şüpheliler tarafınadan suça konu silahların ruhsatlı olduğu ve ceza almamaları gerektiği ileri sürülmektedir. Suç işlemek amacıyla kurulmuş örgütün sahip olduğu veya kullandığı silahların ruhsatlı olup olmamasının bir önemi yoktur. Önemli olan, somut olayın özelliklerine ve elde edilen delillere göre bu örgütün silahlı sayılıp sayılamayacağıdır.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.