Türkiye'de 2008 yılına kadar; restoranlarda, üniversitelerde, taksi vs. ulaşım araçlarında hemen hemen bütün kapalı alanlarda sigara içilirdi. Bu tarihten itibaren sigara içmeyen vatandaşları zehirli dumandan korumanın gerekli olduğu ve sigara kullanıcıların sayısının düşürülmesi gerektiği hakkında fikir birliği sağlandı. Kapalı alanda sigara içmenin sağlığa zararlı olduğunu tiryakilere hatırlatmak maksadıyla, sigara paketlerine bu zararları gösteren uyarılar yerleştirildi, ayrıca reklam yapmada kısıtlamalar getirildi.

4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun Hükümleri 19 Ocak 2008 tarihinde, 5727 sayılı değişiklik yapılması hakkındaki kanunla genişletildi. Değişikliklerin yürürlüğe girmesi ise 2009/13 numaralı genelgenin 27290 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra gerçekleşti. 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun 2. Maddesine göre:

Tütün ürünleri;
a) Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında,
b) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında,
c) Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,
ç) Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında,
d) Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde
tüketilemez!
(2) Ancak;
a) Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde,
b) Şehirlerarası veya uluslararası güzergâhlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde, tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilir. Bu alanlara onsekiz yaşını doldurmamış kişiler giremez.
(3) Otelcilik hizmeti verilen işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar oluşturulabilir.
(4) Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamaz. Ancak bu tesislerde, tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilir.
(5) Bu Kanunun tütün ürünleri tüketilmesine tahsis edilen kapalı alanlarının koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatı ile donatılması gerekir.
(6) Bu Kanunun uygulanmasında "tütün ürünü" ibaresi tüttürme, emme, çiğneme ya da buruna çekerek kullanılmak üzere üretilmiş, hammadde olarak tamamen veya kısmen tütün yaprağından imal edilmiş maddeyi ifade eder."

Kanunun 2. Maddesi ile eskiye oranla çok ciddi bir değişiklik yapılmıştır. Hatta birçok hizmet veren işletme, işletmelerinin dizaynını sigara içen müşterilerini memnun etmek amacıyla kanuna uygun açık alanlar oluşturacak biçimde yapmıştır. Yasağın uygulanmasıyla birlikte sigara içmeyenler rahat bir nefes alırken, sigara içenler dışarıya çıkma zorunluluğundan rahatsız olmuşlardı. Sıkı denetimler neticesinde kapalı alanlarda sigara içmeye de içirmeye de bir süre kimse cesaret edemezken bir süre sonra açık alanlar özellikle kış aylarında tentelerle, açılabilir camekanlarla kapatılmaya başlandı.
Bunun üzerine, sigara içmeyen vatandaşları tam olarak korumak amacıyla söz konusu kanunda açık alan olarak tanımlanan yerlere ilişkin tekrar bir düzenleme gündeme geldi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ; “Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan yerleri kapalı alan sayacağız.” Açıklamasını yaparak, yukarda belirttiğim duruma izin vermeyeceğini belirtti.

Bu açıklama sigara içenleri üzse de kamu sağlığı esas alındığı için yerinde bir uygulamadır. Nitekim toplumda sigara dumanından rahatsız olan kişiler, sayı olarak çok fazla olduğu gibi pasif içiciliğin sağlığa ne kadar zarar verdiği de kanıtlamış bir gerçektir. Türkiye'de sigara içen kişi sayısına bakıldığında oranın yüksek olduğunu görüyoruz. Kapalı alanlarda çok sayıda kişinin sigara içmesiyle sigara içmeyenler kişiler pasif içicilikten uzun vadede zarar görmekteydi. Kamu sağlığı her şeyin üzerindedir. Bu nedenle kanundaki değişiklikler hukuka uygundur. Ancak yeni değişiklere gerek var mı hususu hala tartışmaya açık bir haldedir.

Öte yandan sigara kullanımının azaltılması da amaçlandığı için yine 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun 3. Maddesine göre:
(1) Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alâmetleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamaz. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemez. Tütün ürünleri üreten ve pazarlamasını yapan firmalar, her ne surette olursa olsun hiçbir etkinliğe isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin marka ya da işaretlerini kullanarak destek olamazlar.
(2) Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların isimleri, amblemleri veya ürünlerinin marka ya da işaretleri veya bunları çağrıştıracak alâmetleri kıyafet, takı ve aksesuar olarak taşınamaz.
(3) Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalara ait araçlarda bu ürünlere ilişkin markaların tanınmasını sağlayacak bir uygulamaya gidilemez.
(4) Firmalar her ne amaçla olursa olsun üretilen ve pazarlaması yapılan tütün ürünlerini bayilere veya tüketicilere, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon, bedelsiz veya yardım olarak dağıtamazlar.
(5) Her ne amaçla olursa olsun, tütün ürünlerinin isim, logo veya amblemleri kullanılarak bildirim yapılamaz, basın-yayın organlarına ilân verilemez.
(6) Televizyonda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamaz, görüntülerine yer verilemez.
(7) Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerinin satışı yapılamaz.
(8) Tütün ürünleri onsekiz yaşını doldurmamış kişilere satılamaz ve tüketimlerine sunulamaz.
(9) Onsekiz yaşını doldurmamış kişiler, tütün ürünü işletmelerinde, pazarlanmasında ve satışında istihdam edilemez.

Bu madde ile sigara kullanımının azaltılması, özendiriciliğin önlenmesi amaçlanmıştır. Sağlık Bakanı Recep Akdağ açıklamasında bu maddenin de genişletilebileceğinin sinyalini verdi. Buna göre artık sigaralar satılan yerlerde kapalı dolaplarda olacak. Sigara paketlerinde markalar belli olmayacak. Paketin üzerinde uyarılar yer alacak.

Yapılan değişiklikler sigara içme oranını %31'den %26 düşürdü. Gençlerde sigara kullanımının ise arttığı belirtiliyor. Yeni hedefin gençlerin sigara kullanmasını azaltmak… Şimdi gözler, söz konusu kanunun bir an önce yürürlüğe girmesinde…
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.