ÖZEL HABER:
'Yargı normalleşiyor!'
- Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin lağvedileceğini açıkladı. Bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Türk Silahlı Kuvvetlerimiz adına çok olumlu bir gelişmedir"

Bülent Demir (Avukat): Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’ı yürekten tebrik ediyorum. Yeni Türkiye’nin önündeki bir engeli daha kaldırarak yine tarihi bir başarıya imza attılar.

Kutluyorum… Bu değişim milletimiz adına, insan hakları adına, yargımız adına, hatta gözbebeğimiz Türk Silahlı Kuvvetlerimiz adına çok olumlu bir gelişmedir. Adalet Bakanımız ile baş başa ikili yaptığımız görüşmede bunun müjdesini daha önce almıştım. Şimdi gerçekleştiğini görmek beni çok memnun etti."Türkiye için önemli bir yasal düzenlemedir" 

- Askeri Yargının kaldırılmasının ülkemize ve milletimize ne gibi faydaları olacak?

Bülent Demir (Avukat): Askeri Yargı "anormal" yargıdır. Oysa Türkiye normalleşiyor. TSK ‘nın da bu normalleşme sürecinde bünyesindeki kurumları ile bu normalleşmeye uyum göstermesi gerekiyor. Yapılan işlem bu değişim ve dönüşümün gereklerinden olan bir düzenlemedir.

Türkiye’nin ve TSK’nın yararına olan bir düzenlemedir. Darbe dönemlerinin etkisi altında oluşturulmuş iki mahkeme olan AYİM ve Askeri Yargıtay’ın sivil yargı içine yani Danıştay ve Yargıtay bünyesine alınması, gelişen Türkiye için önemli bir yasal düzenlemedir.

- Böyle bir yasal düzenlemeye neden ihtiyaç duyuldu?

Bülent Demir (Avukat): Yargı birliğinin sağlanması temel amaçtır. Türkiye’de bir sivil yargı bir de Askeri Yargı var.

Bu ise daha önce birçok olayda yaşadığımız gibi çok başlılığa sebep olan bir durum idi. Şimdi bu düzenleme ile bu çok başlılığın önüne geçilmiş ve yargıda birlik sağlanmış oldu. Danıştay ve Yargıtay’ın tek yüksek mahkeme olması ve askeri yargının bunlar içine alınması yargıda birliğin temini açısından elzem idi.

- AYİM ve Askeri Yargıtay nasıl mahkemelerdi? Varsa eğer olumsuz yönlerinden bahseder misiniz?

"Bağımsız olmaları düşünülemez"

Bülent Demir (Avukat): Birçok olumsuz yönleri vardı. Birkaç tanesini izah edeyim ;

Öncelikle bağımsız değillerdi, çünkü tüm üyeleri üniformalı ve rütbeli idi.Yani terfi, tayin, takdir ve tekdirleri askeri hiyerarşi içinde olan insanlar. Bağımsız olmaları düşünülemez. Ben de Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 17 yıl Subay olarak üniforma giymiş bir Yüzbaşıyım. Yıllarca birlik komutanlığı yaptım. Bunu defalarca çok net gördüm.

Siz bir mahkeme kurar, bu mahkemeye rütbeli ve üniformalı başkan ve üyeler koyarsanız, bu subayların emir komuta ilişkisinden ayrı olarak bağımsız karar vermesini bekleyemezsiniz. Bir mahkeme düşünün ki mahkeme başkanının Generalliğe terfi etmesi Genel Kurmay Başkanının emrinde. O başkanın bağımsız olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bir başka husus; bir mahkeme düşünün ki kararlarına itiraz edemiyorsunuz. Yani Üst mahkemesi yok. AYİM böyle bir mahkemeydi: Kararları kesin. AYİM’in karşılığı olan sivil mahkeme; Bölge İdare Mahkemeleridir ve bir üst mahkemesi vardır, o da Danıştay’dır. Yani siz bir sivil olarak Bölge İdare Mahkemesinde dava sonucunuza Danıştay’da itiraz edebilirsiniz.

"Mahkemenin kurulmasına sebep olan kendi kanunu sakattır"

Ama bir asker, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde aleyhine verilen bir karara itiraz edemez. Çünkü karar kesindir ve müracaat edebileceği bir üst mahkeme yoktur. Bir başka husus AYİM Kanunudur; yani mahkemenin kurulmasına sebep olan kendi kanunu sakattır. Bu kanunun 21.maddesi vardır. Bu madde der ki: “AYİM; yerindelik denetimi yapamaz” Yani sözün bittiği yer…

- Bu mahkemeler kalkınca Askeri suçlar ile ilgili düzenlemeler nasıl olacak? Bu düzenlemenin Uluslararası Hukuk açısından önemi nedir?

Bülent Demir (Avukat): Düzenleme çok basit. Zaten şu anda Askeri kışlalarda Disiplin Mahkemeleri mevcut. Sırf askeri suçlara ilişkin bu mahkemeler yetkilendirilecek. Yani asker kişilerin askerlikle ilgili işlediği suçlara kışlalardaki Disiplin Mahkemeleri görevli ve yetkili olacak.

"Büyük miktarlarda tazminat ödüyordu"

Büyük önemi var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde TSK’ daki insan hakları ihlallerine dair birçok dosya vardı. Ve Türkiye Cumhuriyeti bu dosyalar yüzünden büyük miktarlarda tazminat ödüyordu. Bu düzenleme ile bunun da önüne geçilmiş olacak.


Av. Bülent DEMİR kimdir? 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Jandarma Komando Kıdemli Yüzbaşı rütbesine kadar 17 yıl üniforma giyen Bülent DEMİR, 2002 yılında muhafazakar yapısı nedeni ile Ahmet Necdet Sezer , Bülent Ecevit ve dönemin Genel Kurmay Başkanı imzası bulunan Üçlü Kararname ile re’sen emekli edilir.

Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Bülent DEMİR, 2007 yılından itibaren serbest avukatlık yapmaya başlar. Özellikle insan hakları ve hak ihlalleri konusunda çalışmaları bulunan Av. Bülent Demir, ülkemizin insan haklarına saygılı ve duyarlı olmasına yönelik birçok sivil toplum kuruluşuna da gönüllü olarak destek vermektedir.

Sinem Sena AYDIN / Hukuk Ajansı
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Artan kadın cinayetleri ve 'Haksız Tahrik'...
Artan kadın cinayetleri ve sanıklara verilen cezalar... Son olarak Giresun'da kadın cinayeti işleyen bir kişiye...

Haberi Oku