ÖZEL HABER:
'Karar tamamen bir yetki gaspı'
- İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi çok tartışılan bir karar aldı. Aralarından Hidayet Karaca’nın da bulunduğu 75 kişi hakkında tahliye kararı verdi. Sizce Asliye Ceza Mahkemesi’nin tutukluları serbest bırakma kararı verme yetkisi var mı? Yoksa bu karar hukuka ayrı mıdır?

Avukat Rıza SAKACeza Mahkemesi Kanunu gereğince hakimin reddi halinde, Sulh Ceza Hakimi eğer reddedilirse Asliye Ceza Hakimi o konuda red talebiyle ilgili bir karar verebilir. Anladığımız kadarıyla 29. Asliye Ceza Mahkemesi, hakimin reddi talebini kabul etmiş ve ancak hukuka aykırı bir şekilde bir Sulh Ceza Hakimi’nin görevlendirilmesi gerekirken Asliye Ceza Hakimini görevlendirmiş. Oysa ceza mahkemeleri kanunumuzda tutuklamayla ilgili kararlar ancak sulh ceza hakimlikleri tarafından verilir. 29. Asliye Ceza Hakimi’nin yaptığı burada bir kere açıkça hukuka aykırılık. Ayrıca 32. Asliye Ceza Hakimi de, asliye ceza hakimi sıfatıyla tutuklama kararının kabulü ya da itirazının kabulü reddi şeklinde herhangi bir karar veremez. Bu karar da tamamen bir yetki gaspı. Hukuk aleminde de yetki gaspıyla verilmiş bir kararın bir anlamı olmaz, herhangi bir icra kabiliyeti olmaz. Zaten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da bu kararı yok hükmünde kabul etti. Aynı şekilde yetkili Sulh Ceza Mahkemesi hakimi bu konuda bir karar vererek, 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararının yok hükmünde olduğuna karar verdi. Ortada, aslında daha önce 17-24-25 Aralık sürecinde görüldüğümüz gibi ikinci bir Paralel kalkışma denemesi var. Bu da şunu gösteriyor aslında, HSYK bu konuda elini çabuk tutmalı, yargıdaki bu Paralel odaklanmaları temizlemeli. Yoksa her an buna benzer hadiselerle karşı karşıya gelebiliriz. Yani ne kadar ileri gidebileceklerini, bu paralel yapılanmanın hukuku ne kadar ağır bir biçimde hiçe sayacaklarını çok net bir şekilde gördük bu hadiseyle. Belki de hayırlı olmuştur bu gelişme… HSYK’nın, hem yargıdaki hem Yargıtay’daki paralel yapılanmaların temizlenmesi yönünde elini çabuk tutması gerekir. Bir an önce bu konuda yeni bir çalışma başlatıp poliste TÜBİTAK’ta, eğitim dünyasındaki temizliğin aslında yargı içerisinde de çok vakit geçirilmeden başlatılması ve paralel yapının yargıdan tamamen temizlenmesi gerekir diye düşünüyorum.

- HSYK elini çabuk tutmalı dediniz, HSYK serbest bırakma kararı veren hakimlerle ilgili ne yapmalıdır veya ne yapacaktır?

Avukat Rıza SAKA: Yapması gereken zaten anladığım kadarıyla bir müfettiş tayin etmiş. Yapılması gereken müfettişin çok acil bir şekilde konuyla ilgili çalışmasını tamamlaması… Konuyu çok açık detaylı değerlendirmeye gerek yok… Çok açık bir hukuka aykırılık, çok açık bir yetki gaspı söz konusu… Hem Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hem İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürütmekte olduğu paralel yapıyla ilgili soruşturmalarda terör örgütü nitelendirilmesi yapıldı. Bu aslında terör örgütüyle bağlantılı bir davranış olduğu görülüyor. Bu nedenle yapılması gereken bir an önce müfettişin raporunu hazırlayıp, HSYK’nın da ilgili dairesinin bu hakim ve savcıların görevden uzaklaştırılması, işten el çektirmesi olmalı…Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Artan kadın cinayetleri ve 'Haksız Tahrik'...
Artan kadın cinayetleri ve sanıklara verilen cezalar... Son olarak Giresun'da kadın cinayeti işleyen bir kişiye...

Haberi Oku