ÖZEL HABER:
'Bu bir hukuk korsanlığıdır'
- İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi çok tartışılan bir karar aldı. Aralarından Hidayet Karaca’nın da bulunduğu 75 kişi hakkında tahliye kararı verdi. Sizce Asliye Ceza Mahkemesi’nin tutukluları serbest bırakma kararı verme yetkisi var mı? Yoksa bu karar hukuka ayrı mıdır?
 
Avukat Abdullah ARAR: Biliyorsunuz tutukluluk incelemesine ilişkin kararları ya Sulh Ceza Hakimleri ya da esas davasına bakan hakimler verir. Yani Asliye Ceza Mahkemesi bu kişileri kendisi tutuklamış olsaydı, kendi dosyasından karar verebilirdi. Bu bir örgütlü suç soruşturması ve bu soruşturmanın esas mahkemesi konuyla ilgili bir karar verecek düzeyde değil. Dolayısıyla  tutukluluğu incelecek olan mercii, son düzenlemelerden sonra yani Sulh Ceza Hakimlikleri kurulduktan sonra Sulh Ceza Mahkemeleri’dir. Mesela 1. Sulh Ceza tutukladıysa itirazını 2. Sulh Ceza yapar, 3. Sulh Ceza tutukladıysa, 4. Sulh Ceza yapar… Burada işlettikleri süreç, tabiri caiz ise Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen karar çok üzülerek söylüyorum ama bir korsanlık olmuştur. Yani hakimlerin ürettiğine ilişkin kararı hadi değerlendirdiniz, ama 10 tane Sulh Ceza Hakimi tarafından birden reddedilmesi bir kere hem dayanaksız. Hem de hakkın suistimali, kötüye kullanılmasıdır. Bütün sulh ceza hakimlerini reddediyorlar bir de bu tabiri caizse ısmarlama karar verecek olan hakimi bekliyorlar. O da kalkıyor yine nöbetçi olduğu zaman böylesi yetmiş küsür tane insanın tahliye kararını böyle şablon şeklinde verebilecek olan hakimi bekliyor. Bu hukuk korsanlığıdır. Diyelim ki 10 tane Sulh Ceza Hakiminin 10’unun da reddedilmesini gerektirici haklı bir sebep vardı. O zaman orada böyle bir hakim yoksa en yakın yargı çevresinden bir hakim görevlendirilebilir iken bu bir oldu bitti mücadelesidir.
Neyse ki bir şekilde, nöbetçi sulh ceza hakimi ‘yok hükmünde’ diye bir tanımlamayla, tahliyelerin önüne geçti.

- Burada yapılmak istenen nedir? Ortada bir plan mı var?


Avukat Abdullah ARAR: Haklarında örgütlü suç işledikleri ispatı bulunan bir takım insanların, bu bir gazetenin yayın yönetmeni dahil olmak üzere oldu-bitti bir kararla tahliye edilmiş olması; nereye gideceklerdi kaçacaklar mıydı bilmiyorum, ama bu bir Korsanlık olmuştur… Bu bir yargı kararı değildir. Tahliyeye ilişkin olarak HSYK’nın da bir sürece dahil olduğunu görüyorum. Yetki aşılması suretiyle oldu-bitti yapılmak istenmiştir. Yetki aşılması, yetki gaspı hatta… Eskiden yargı eliyle bir takım dizaynlar yapmak vardı. Yargının başka kurumlara, mesela yasama organına, mesela yürütme organına karşı. Burada yargı yargıya karşı bir yetki aşımı, gaspı işlemiştir. Türk hukuk tarihinde bu durum çok enteresan bir hadise olmuştur. Tutukluluk sebebi vardır, yoktur; bunları tartışmıyorum bile… Türkiye’de, usul bakımından bu yeni bir durum ortaya koymuştur.
 
- HSYK serbest bırakma kararı veren hakimlerle ilgili ne yapacaktır?


Avukat Abdullah ARAR: HSYK’nın ilgili dairesi, hakimlerin, tabii mesleklerini ifa ederken ihlal ettikleri hususlarla ilgili soruşturma yapma, teftiş yapma yetkisi var. Atama, yer değiştirme yetkileri var. Yetki aşımı bazen masum olabilir ama yetki gaspı asla masum kabul edilmez. HSYK’nın yetkili mevzuat çerçevesinde bu yetki gaspı olarak nitelerse eğer hakimle ilgili kendi mevzuatı içerisinde bu işi yapan yani hem tahliye kararı veren hem de reddi hakim taleplerine uygun görüp de bir hakim görevlendiren iki hakim hakkında ikisi farklı mahkemeler 29. Asliye ceza mahkemesi ve 39. Asliye ceza mahkemesi, onlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını düşünüyorum. Yetki aşımı bazen hatayla olabilir ama yetki gaspı bir kasıtla yapılan işlemdir. Dolayısıyla bunun karşılığının ağır olabileceğini zannediyorum. Yetki aşımı hata olabilir, ama gaspı asla hata değildir. Bu bir kasıtla yapılmıştır…

Sinem Sena AYDIN/HUKUK AJANSIMisafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Artan kadın cinayetleri ve 'Haksız Tahrik'...
Artan kadın cinayetleri ve sanıklara verilen cezalar... Son olarak Giresun'da kadın cinayeti işleyen bir kişiye...

Haberi Oku