19/04/2017 tarihli Resmi Gazete'de Başbakanlık tarafından yayınlanan "Mevsimlik Tarım İşçileri" başlıklı 2017/6 sayılı Genelge yürürlüğe girdi.

Genelgenin amacı; bulundukları illerden başka illere giden Mevsimlik Tarım İşçiliği yapan vatandaşlarımızın ve ailelerin bu süreçte yaşadıkları sorunların kurum ve kuruluşların işbirliği ile giderilmesi olarak belirtilmiştir.

Genelge içerisinde dikkat çeken başlıklar bulunmaktadır.

MEVSİMLİK İŞÇİLER İÇİN ORTAK YAŞAM ALANI KURULACAK

Mevsimlik tarım işçilerinin çalışmak için geldikleri yerlerde Devlet hazine arazilerinden uygun olanının tesis edilmesi ve buraya ortak yaşam alanı kurulması zorunluluğu getirilmiştir. Bu işlemi o yerin Valilikleri yerine getirecektir.

Bu geçici ortak yaşam alanlarının standartları genelgede şu şekilde belirlenmiştir;

İşçilerin eğitim ve sosyal faaliyetleri ile temel ihtiyaçlarını giderebilecekleri ortak kullanım alanları olan,
İklim şartlarına uyumlu,
Emniyetli,
Ekonomik,
Estetik ve fonksiyonel,
Prefabrike, betonarme veya çelik iskeletli,
Yeterli büyüklükte,
Elektrik, su ve kanalizasyon alt ve üst yapısı bulunan,
Sel ve su baskını gibi doğa olaylarından etkilenmeyecek,
Yol ve alt yapı hizmetlerinin sunumunu kolayca sağlanabileceği,
Sağlık şartlarına uygun,
Tehlikeli ve girilmesi yasak yerlere yeterli mesafede,
İşçilerin asgari ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikleri haiz,
İşçi sayısına uygun büyüklükte olması.

İŞÇİLER VE AİLELERİ SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇECEKLER

Genelgeye göre İl Halk Sağlığı Müdürlükleri işçilerin ve ailelerinin sağlık taramasını yapmakla görevlendirilmiştir. Bu sağlık taramalarının kapsamı içerisinde; kanser taraması, bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı düzenli sağlık taraması, aşılamalar, gebe, bebek ve çocukların izlemleri, üreme ve kadın sağlığı hizmetleri, çevre sağlığı hizmetleri ve sağlık okuryazarlığı faaliyetleri bulunmaktadır.

Bu sağlık hizmetleri periyodik olarak mobil sağlık ekipleri tarafından yürütülecek. Bunun içinde yeterli sağlık personeli istihdamı sağlanacak.

İŞÇİ ÇOCUKLARI VE ÇOCUK İŞÇİLER İÇİN DE DÜZENLEME GETİRİLDİ 

Genelge; mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının ve işçi olarak çalıştırılan çocuklar için de bir takım düzenlemeler getirmektedir. Bu düzenlemeler şu şekilde sıralanabilir.

Okul çağına gelmemiş çocuklar için aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri tarafından geçici yerleşim alanlarında görevlendirilecek çocuk gelişim uzmanlarınca eğitim ve bakım hizmetleri sunulacaktır,
Aileler sosyal hizmetler kapsamında kadın, çocuk, yaşlı ve engelliler için sunulan hizmetlerden yararlandırılacaklar,
İl milli eğitim müdürlüklerince; öncelikle geçici yerleşim alanlarında eğitim ve sosyal faaliyetler için oluşturulan binanın, çocuklar için etkin bir eğitim merkezi olarak kullanılması sağlanacak,
İşçilerin zorunlu öğretim çağındaki çocuklarının eğitimlerini devam ettirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan 2016/5 sayılı Genelge hükümleri titizlikle uygulanacak,
Şartlı nakit transferi gibi özendirici tedbirler etkin şekilde uygulanacak,
Çocukların okul kıyafetleri ve malzemeleri Valiliklerce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla temin edilecek,
E-Okul'da yer alan mevsimlik tarım işçisi çocuklarına ilişkin kayıtlar e-METİP'e aktarılacak,
Çalışma ve iş kurumu il müdürlükleri ve sosyal güvenlik kurumu il müdürlüklerince, işçilerin çalışma ve sosyal güvenlikleri açısından mevcut durumları yürütülecek çalışmalarla iyileştirilecek ve çocuk işçiliği ile etkin mücadele edilecek.

TEDBİRLERE UYMAYANLARA İDARİ VE CEZAİ YAPTIRIM

Genelge kapsamında belirtilen tedbirlere uymayan ve/veya uygulamayanlara Valiliklerce idari ve cezai yaptırım uygulanabilecek.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLİĞİ İZLEME VE DEĞERLENDİRME KURULU KURULUYOR

Mevsimlik tarım işçileri ile ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması, yürütülmesi gereken faaliyetlerin izlenmesi, uygulama sırasında doğabilecek sıkıntılara çözüm üretilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Başkanlığı'nda; ÇSGB, ASPB, GTHB, MEB, UDHB, İç İşleri, Kalkınma, Maliye, Sağlık Bakanlıkları müsteşarlarının katılımıyla "Mevsimlik Tarım İşçiliği, İzleme ve Değerlendirme Kurulu" oluşturulmasına ve bu kurulun sekreteryasını ÇSGB'nin yapmasına karar verildi.

Söz konusu Genelge ile 24 Mart 2010 tarihli ve 27531 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2010/6 sayılı Genelge yürürlükten kaldırıldı.

Genel bir değerlendirme yapılacak olursa Genelge kapsamındaki faaliyetlerin yerine getirilmesinde sadece kamu kurumlarına değil aynı zamanda sivil toplum örgütlerine, bu kuruluşların işbirliğine oldukça önem verilmiş. STK'lar oluşturulan kurullar aracılığıyla fon desteği alabilecekler. Genelge maddeleri kulağa güzel gelse de bu maddelerin işletilebilmesi için sivil toplum örgütlerine de oldukça büyük iş düştüğü kesin.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.