İcra İflas Kanuna göre, alacaklının alacağını alabilmek adına, borçlu aleyhine başlatmış olduğu icra takiplerinde, borçlu ödeme emrini tebliğ aldıktan sonra, süresi içerisinde itiraz etmemiş veya etmiş ise de itirazı reddedilmiş ise takip kesinleşecektir. Bu durumda, alacaklının borçlu mallarına yönelik olarak haciz işleminden önce veya sonra, İİK’nun 111. Maddesi gereğince, borçluya son bir şans olarak borcunu taksitler halinde ödeme imkanı verilmiştir. Ancak, iş bu ödemelerin zamanında ve belirlenen miktarlarda yapılmaması halinde hem haciz işlemleri devem edecek olup, hem de hürriyeti bağlayıcı ceza ile de karşı karşıya kalınabilecektir. Buna göre;
 
İİK’nun 111. Maddesinde; “borçlu alacaklının satış talebinden evvel, borcunu muntazam taksitlerle ödemeği taahhüt eder ve birinci taksidi de derhal verirse icra muamelesi durur” denmiştir. Borçlu, başlatılan icra takibine göre, icra dairesine talepte bulunarak, dosya borcunu taksitle ödemeyi talep edebilir. Bu durumda, İİK 111/2 gereği, “borçlunun kafi miktar malı haczedilmiş bulunması ve her taksitin borcun dörtte biri miktarından aşağı olmaması ve nihayet aydan aya verilmesi ve müddetin üç ya da fazla olmaması şarttır” denmiştir. Madde gereği, borçlu icra dairesine giderek, alacaklının muvafakatini aramaksızın, borcunu taksitlendirebilir.
 
Bir diğer durum ise, Borçlunun, alacaklı ve icra müdürü karşısında Ödeme Taahhüdünde bulunması durumudur. Hacizden önce veya sonra, borçlu taraf, borcunu alacaklının da rıza göstermesi ile belli taksitlerde ve miktarlarda ödemeyi taahhüt edebilir. Söz konusu taahhüdün, icra dairesinde borçlu ve alacaklının hazır bulunarak icra müdürü huzurunda ya da haciz sırasında icra memuru huzurunda hazırlanması gerekmektedir. Ödeme taahhüdünde, borç miktarı, taksitle ve faiz oranları açık ve net yazılmış olmalıdır. Taahüd belgesinin, yasaya uygun hazırlanmamış olması halinde, ileride yapılacak şikayette sonuçsuz kalacaktır.
 
Borçlunun, borcunu taksitlendirme talebini yerine getirmemesi halinde İİK 340. Maddesi ile cezai durum düzenlenmiştir. Buna göre, İİK 111. Maddesine göre veya alacaklının muvafakati ile kararlaştırılan borcu ödeme şartını, makul bir sebep olmaksızın ihlal eden borçlunun, alacaklının şikayeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. İİK 347. Maddesi uyarınca, şikayet hakkı, fiilin öğrenildiği tarihten itibaren üç ay ve her halde fiilin işlendiği tarihten itibaren bir yıl geçmekle düşer.
 
 Bu suç bir kereye mahsus değil, her bir taksit için geçerli olacak, borçlu ödemediği her taksit için 3 aya kadar hapis cezası alabilecektir. Söz konusu hapis cezası Tazyik Hapsi niteliğinde olduğundan, borçlu, dosya borcunun tamamını ödemesi halinde ya da alacaklının haklarından feragat etmesi ile ancak hapse girmekten kurtulabilecektir.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.