GÜNCEL HABER:
'Arşivler bu iddiaları çürütür nitelikte'

- Dünya adeta, soykırım yapıldı diyenler ve soykırımı reddedenler olarak ikiye ayrılmış durumda. Soykırımın net olarak tanımı nedir?
 
Yard. Doç. Dr. Abdülkadir SEZGİN: Soykırımın tanımı uluslararası hukukta mevcut. Ermenilerin iddiası 1915 sonrasında İngiliz mahkemeleri tarafından, yanlış hatırlamıyorsam Rodos Adası’nda yargılandı. Bir kısım Osmanlı memurları kötü muamele yaptıkları için yargılandılar, içlerinde 60 kadar insan asıldı, bu davalar sona erdi. Soykırım olmadığına karşılıklı bir takım öldürmeler olduğuna, öldürmelerin de büyük çoğunu Güney Doğu’da yaşayan Kürt aşiretlerinin çapulculuk maksadıyla Suriye’ye gönderilen Ermeniler’e saldırdıkları, yağma yaparken adam öldürdükleri, haksızlık yaptıkları yolundadır. Bunların farklı dillerde kitapları da çıkmıştır. Dolayısıyla Türklerin, Osmanlı Devleti’nin böyle bir şey yapması söz konusu değildir. Zaten hükümette de yani Osmanlı Kabinesi’nde neredeyse 3’te 1’e yakını o tarihte Ermeni vatandaşıdır.  Yani Ermeni asıllı Osmanlı vatandaşıdır. Eğer soykırım yapıldıysa bunun altındaki Ermeniler’i kaldırıp hesap sormaları lazım. Yoksa Osmanlı’nın yaptığı herhangi bir soykırım, herhangi bir etnik gruba kötü muamele yapmış olması, Türklüğün tarihi geleneğine aykırıdır. Çünkü Türkler ilk devletlerinden beri, yani ilk ve ilkel devirlerden beri kurdukları bütün devletlerde çoğulculuğu seçtiler. O tarihten sonra gelen bütün Türk devletleri sadece Türkler’den oluşan bir devlet kurmak istemediler, başka milletlerle bir arada yaşamayı önemsediler. O devirlerin tüketim araçları, üretim araçları, ekonomik durumu, tarım durumu, hayvancılık durumu dikkate alındığında her kültürel grubun farklı üretim araçlarının olduğu anlaşılıyor. Bunları bir araya getirir bir milletin içinde farklı kültürlerin ürettikleri araç-gereçleri ve işletme türlerini barındırırsanız halk daha zengin olur. Daha da sosyal refaha ermiş olur. Bu sebeple de Türk devletleri daima yabancılarla, güneşe, ateşe tapanlarla, hristiyanla, yahudiyle hep beraber oldular, birlikte insan gibi yaşadılar. Soykırım iddiası doğru değildir…
 
- Türkiye’nin, Ermeni meselesiyle ilgili arşivlerin açılması tezi ne anlama geliyor? Arşivler açıldığı zaman ne göreceğiz?
 
Yard. Doç. Dr. Abdülkadir SEZGİN: Valla arşivlerin çoğu açık zaten… Askeri tarih arşivi ve harp tarihi arşivi… Bazı sıkıntılar var, onlar da açılabilir herhangi bir problem yoktur. Osmanlı’nın her şeyi kayıt altına alınmıştır, Osmanlı çok düzenli bir devlettir. Maalesef Türkiye Cumhuriyeti son derece düzensiz bir devlettir. Osmanlı’nın halen Afrika’daki, Suudi Arabistan’daki, Yemen’deki, Kuveyt’teki binaların projelerinden tutunuz aklınıza gelebilecek her şeyi Osmanlı arşivinde bulmak mümkündür. Osmanlı’nın atılmış hiçbir evrakı yoktur.
 
- Peki arşivlerin bir kısmının açık olduğunu ifade ettiniz, bugün ulaşılabilen arşivlere göre durum nedir?
 
Yard. Doç. Dr. Abdülkadir SEZGİN: Ben arşivde çalıştım… Ermeni meselesine bakmadım ama Osmanlı dönemindeki Bektaşiler’in durumlarını ve belgelerini inceledim. Ne ararsanız ulaşabiliyorsunuz, yeter ki okumayı bilin, arşivde araştırma yapma kurallarına uyun, aradığınız her şeyi getirip önünüze koyuyorlar. İstediğinize ulaşıp, okuyabiliyorsunuz, kopyasını alabiliyorsunuz her şey serbest. Bu sebeple Osmanlı arşivlerinde herhangi bir sıkıntı yok. Kaldı ki özellikle bu sene Ermeniler’le alakalı o kadar çok arşive dayanan kitap yayınlandı ki, bunların adlarını saymak bile çok zordur.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

TBMM'den Hollanda'ya kınama
TBMM Başkanlığınca, Hollanda Meclisinin 1915 olaylarıyla ilgili kararının kınandığı ve yok sayıldığı...

Haberi Oku