AF DEĞİL, DENETİMLİ SERBESTLİKTE DÜZENLEME!!
 
1. 38 Bin Tahliye
            17 Ağustos sabahı, 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun"a eklenen geçici maddeyle iki yeni düzenleme yapıldı.
Toplam kapasitesi 187 bin 351 olan Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı cezaevlerinde 16 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla 213 bin 499 hükümlü ve tutuklunun bulunduğu açıklandı.
Yeni düzenleme ile 38 bin hükümlünün tahliye edilmesinin ardından cezaevlerindeki sayının 175 bin 499'a düşmesi bekleniyor.
            1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçları kapsayan düzenleme kapsamında, denetimli serbestliğin kapsamı bir yıldan iki yıla çıkarıldı. Böylece, koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan ve iyi hali de göz önüne alınacak hükümlülerin cezalarının, koşullu salıverilme tarihine kadar olan bölümü, çeşitli denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infaz edilecek.
KHK ile ilgili olarak bu düzenlemenin genel af mı yoksa denetimli serbestlikte düzenleme mi olduğu soruları ile vatandaşımızın kafası karışmıştır. Bu yüzden Genel Af, Özel Af, Erteleme, Koşullu Salıverilme Ve Denetimli Serbestlik müesseselerini anlatmak zaruri olmuştur.
 
2.Genel Af ve Özel Af Nedir?
 
2.1.Genel Af
            Genel afAnayasaya göre kamu yararına uygunluğu anlaşıldığında belli bir veya birkaç suç çeşidi için yapılan kovuşturmaların durdurulması, verilmiş cezaların kaldırılması veya azaltılmasıdır.
            Kamu davasını ve hüküm olunan cezaları ve mahkûmiyetin bütün neticelerini ortadan kaldıran af, genel aftır. Yani, affı genel yapan tüm suçluları etkileyecek şekilde çıkarılmış olması değil, hukuki sonuçlarının cezaların ve mahkûmiyetin bütün neticelerini ortadan kaldırır nitelikte olmasıdır. Ancak, Genel affın güvenlik tedbirlerine etkisi olmaz. Çünkü affa rağmen failin tehlikeliliği devam eder.
 
2.2.Özel Af
            Özel af ile hapis cezası bütünüyle ortadan kaldırmayan, varlığını korumakla birlikte sadece infaza son verilmesidir. Bu yönü ile özel af bir infaz kurumu şekline bürünmüştür.
            Özel affın sonuçlan şunlardır (TCK m.65/2):
•Özel af ile hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir.
• İnfaz kurumunda çektirilecek süresi kısaltılabilir.
• Hapis cezası adlî para cezasına çevrilebilir.
 
3.Genel-Özel Af Ayrımı
            Genel af, hem cezayı, hem de suçu ortadan kaldırır. Özel af ise suçu değil, sadece cezayı ortadan kaldırır. Yani genel af, sadece mahkûmiyetin bütün cezaî sonuçlarını değil, aynı zamanda fiilin suç olma niteliğini yok eder. Halbuki özel af, fiilin suçluluk niteliğini değil, fakat hükme bağlanmış olan cezayı ortadan kaldırır, azaltır veya başka bir cezaya çevirir.
           
 
4.Cumhurbaşkanı Affı
            Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkilerini düzenleyen Anayasa m. 104/b.13’te “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile belirli kişilerin cezalarını hafifletme veya kaldırma” Cumhurbaşkanı’nın yetkileri arasında sayılmıştır. Söz konusu hallerin varlığı Adlî Tıp raporu ile belirlenir. Cumhurbaşkanı’na tanınmış olan bu yetki bir tür özel af olarak da nitelendirilebilir.
 
5.TCK’nda Erteleme Müessesesi
Erteleme, bir koşullu af olmaktan olmayıp, ceza infaz kurumu hâline getirilmiş ve erteleme sadece hapis cezası bakımından öngörülmüş bir müessesedir.
Erteleme sadece mağdurun değil, kamunun uğradığı zararın da tamamen tazmini koşuluna bağlanabilir niteliktedir.
Denetimli serbesti süresi içinde bir meslek veya sanat sahibi olmayan hükümlünün, bu amaçla bir eğitim programına devam etmesine; bir meslek veya sanat sahibi hükümlünün, bir kamu kurumunda veya özel olarak aynı meslek veya sanatı icra eden bir başkasının gözetimi altında ücret karşılığında çalıştırılmasına; ya da onsekiz yaşından küçük olan hükümlülerin, özellikle bir meslek veya sanat edinmelerini sağlamak amacıyla, barınma imkanı da bulunan bir eğitim kurumuna devam etmesine karar verilebilir.
Denetim süresi içinde hükümlüyle ilgili olarak uzman bir kişinin görevlendirilmesi durumu mevcuttur. Hükümlüye rehberlik edecek bu uzman kişi, kötü alışkanlıklardan kurtulmasını ve sorumluluk bilinciyle iyi bir hayat sürmesini temin hususunda hükümlüye öğütte bulunur; eğitim gördüğü kurum yetkilileri veya nezdinde çalıştığı kişilerle görüşerek, istişarelerde bulunur; hükümlünün davranışları, sosyal uyumu ve sorumluluk bilincindeki gelişme hakkında üçer aylık sürelerle rapor düzenleyerek hâkime verir.
 
6.TCK’nda Koşullu Salıverilme Müessesesi
            Koşullu salıverilme, iyi halli hükümlülerin cezalarının bir bölümünü ceza infaz kurumu dışında çekmelerine ve böylece belirli şartlara uymak kaydı ile özgürlüklerine daha erken kavuşmalarına imkan sağlayan, İnfaz Hukukuna ilişkin bir müessesedir.
 
7.Denetimli Serbestlik
            Denetimli serbestlik, kanun tarafından belirlenen deneme süresinde, kişinin cezasının sosyal hayat içerisinde infazına olanak sağlayan bir ceza hukuku müessesesidir.
 
7.1.671 Sayılı Khk’ya Eklenen Madde
            Denetimli serbestlik süresi 2 yıl olarak uygulanacaktır (671 sayılı KHK md.32/a).
Süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar cezalarının 1/2’sini infaz kurumunda çektikleri takdirde koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanacaktır (671 sayılı KHK md.32/b).
Her iki düzenleme 01 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenen suçlar açısından uygulanacaktır. 01 Temmuz 2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda yukarıda açıkladığımız KHK düzenlemesi değil, eski infaz düzenlemesi geçerli olacaktır.
 
7.2.Tahliye Süresinin Hesabı
 Birden fazla hapis cezası varsa tüm cezalar toplanır. Toplam cezanın 1/2’si bulunur, hesaplanan bu cezadan 2 yıl denetimli serbestlik tedbiri uygulaması düşüldüğünde, kalan süre mahkûmun tahliye olabilmesi için cezaevinde kalması gereken süresidir. Örneğin, 12 yıl hapis cezası alan birinin koşullu salıverilme ve tahliyesi şöyle hesaplanır: 12 yıl hapis cezasının 1/2’si 6 yıldır. 6 yıldan 2 yıllık denetimli serbestlik süresi düşülür, böylece bu mahkûmun 4 yıl cezaevinde kalması gerekmiş olur.
01 Temmuz 2016 tarihinden sonra işlenen suçlar için ise hesap şöyle olacaktır. Birden fazla hapis cezası varsa tüm cezalar toplanır. Toplam cezanın 2/3’ü bulunur, hesaplanan bu cezadan 1 yıl denetimli serbestlik tedbiri uygulaması düşüldüğünde, kalan süre mahkûmun tahliye olabilmesi için cezaevinde kalması gereken süresidir. 12 yıl hapis cezası alan birinin koşullu salıverilme ve tahliyesi şöyle hesaplanır: 12 yıl hapis cezasının 2/3’ü 8 yıldır. 8 yıldan 1 yıllık denetimli serbestlik süresi düşülür, böylece bu mahkûmun 7 yıl cezaevinde kalması gerekmiş olur.
 
7.3. 671 sayılı KHK kapsamında Olmayan Suçlar
            Aşağıdaki suçları işleyenler 671 sayılı KHK hükümlerinden yararlanamayacaktır:
-Kasten öldürme (madde 81,82),
-Altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları,
-Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102, 103, 104, 105),
-Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138),
-Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188),
-Devletin güvenliğine karşı suçlar,
-Anayasal düzene karşı suçlar,
-Milli savunmaya karşı suçlar,
-Devlet sırlarına karşı suçlar,
-Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar,
-Taahhüdü ihlal suçu işleyenler.
 
8.671 Sayılı KHK Af Düzenlemesi Değildir
            Genel ve özel af çıkarma yetkisi, TBMM’ne aittir. Yasama organının yetkisindedir.
            Ceza Hukuku, Soruşturma adı verilen hazırlık evresi, Kovuşturma adı verilen yargılama evresi ve hükümden sonra ise İnfaz evresinden oluşmaktadır.
            Yapılan düzenleme, Türk Ceza Kanununda düzenlenen suçların tanımında değişiklik yapmamış, suç olmaktan çıkarmamıştır. Yalnızca cezaların infazına ilişkin olarak Denetimli Serbestlikte değişiklik yapmıştır. Suçun kanuni tanımında değişiklik yapılmamışsa veya işlenen fiiller suç olmaktan çıkarılmamışsa, bu düzenlemeye Af demek uygun olmayacaktır.
            Özetle 671 Sayılı KHK, Af düzenlemesi değildir!

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.