Türk milleti olarak tarihe iz bırakmanın, coğrafyaya tutunmanın, âlî değerlere bayraktarlık etmenin, insanlığa vicdan olmanın ve mazlumlara nigahbân olmanın sırrına ermiş, idraki ile bilinçlenmiş bir milletiz. Tarihin bütün zor dönemeçlerinde tüm husumetlere, saldırılara, çatışmalara ve zorluklara rağmen, bir millet olma idraki (idrâk-i milliye), iradesi (irâde-i milliye) ve bilinci ile derin bir tarih inşa etmiş yüce milletiz.

Aziz milletimizin vatanperver evlatları, 15 Temmuz’da ihanet şebekesinin (FETÖ) işgal harekatı karşısında, derin tarihsel hafızasını bütün hücrelerine kadar harekete geçirmiştir. O puslu gecenin karanlığını bir temmuz çığlığı ile aydınlatmıştır. Bu çığlık, millet olmanın ve millet olarak kalmanın derin çağıltısı olarak bütün dünyada yankılanmıştır. Bu çığlık, tarihin yükünü omuzladığımız andan bu yana kuruluş ve kurtuluş mücadelelerimize ve destanlarımıza eşlik eden bir millet olma çağrısıdır. Bu kutlu çağrı, millet olmanın bir nişanesidir. Zira millet olmak, bu kutlu çağrıya kulak ve gönül vermekle mümkündür.

Millet olmak, ihaneti ferasetle görmek ve mevziyi asla terk etmemektir. Millet olmak, zulüm ve zulmetin karşısında cesaretle durmaktır. Millet olmak, kınayıcıların kınamasına aldırmadan hakikati yüreklice haykırmaktır. ‘Hakkı tutup kaldırmaktır’. ‘Zalime hasım, mazluma dost olmaktır.’ Millet olmak, kutlu bir yürüyüşle asırlara şahitlik etmektir. Vurgun sinelere destansı bir ağıt olmaktır. Millet olmak, çıkar ve/ya yarar adına değil, inanç ve değer adına kaygı gütmektir.
Millet olmak, tarihin bütün ölümcül vadilerinden binit olmaksızın da geçebilmektir. Millet olmak, hikmeti azık, irfanı katık yapmaktır. Kimsesizlere uzanan el, kucaklayan yürek olmaktır. Azı çoğaltmak ve paylaşmaktır. Merhametin eli, muhabbetin dili olmaktır. Âşıka yurt, maşuka umut ve aşka vuslat olmaktır.  Saza söz, söze saz olmaktır. Millet olmak, yed-i emîn olmaktır. Vatansız ve sığınaksız kalanları gönül sofrasında ağırlamaktır. Zulüm karşısında kıyama durmaktır.
Millet olmak, ‘hüsrana uğramamak için asra ant içerek inanmaktır’. Varoluşun manasına vakıf olmaktır. Millet olmak, davasına layık olmaktır. Millet olmak, mekana deruni bir ruh ile mühür vurmaktır. Özü gürce olmak ve öyle kalmaktır. Millet olmak, ‘istiklâle aşık olmaktır.’ Serazat olmaktır.

Millet olmak, istikamet üzere olmaktır. Millet olmak, varlığını misyonuna adamaktır. Boyunduruklara boyun eğmemektir. Millet olmak, vefakâr olmaktır. Zira ahde vefası olmayanın sadra şifası olmaz.
Millet olmak, metîn olmaktır. Sömürge imparatorluklarına yüksek bir metanetle karşı durmaktır. Millet olmak, emîn olmaktır. Elinden, dilinden ve belinden güvende olmaktır. Millet olmak, fehîm olmaktır. Derin bir idrak ve duyuş ile dünyayı kuşatmaktır. Millet olmak, hakîm olmaktır. Hikmet yurduna hayretle bağlanmaktır. Millet olmak, adle boyun eğmektir. Halep’te, Şam’da, Kudüs’te, Gazze’de, Srebrenitsa’da, Bosna’da, Karabağ’da, Miyanmar’da yanan ateşlerin nârı ile yanmaktır. Bütün insanlığın tasası ile tasalanmak, kederi ile hüzünlenmektir.

Millet olmak, hainlerin bendesi olmamaktır. Milletine ihanet edenlerin zilleti karşısında izzetle durmaktır. Vatan topraklarına tasallut edenleri zelil etmektir. Millet olmak, ne aldatmak ve ne de aldanmaktır. Millet olmak, biteviye imtihanda olduğunu idrak ederek ölümü öldürmektir. Millet olmak, bütün dünyayı kendine yurt tutabilmektir.

Millet olmak, tarihin yüküne talip olmaktır. İnanca sancak olmaktır. Millet olmak, insanlığa umut olmaktır. Millet olmak, vatan düşmanlarına karşı her daim müteyakkız kalmaktır. Millet olmak, yurtsuzlara yurt olmaktır; emân vermektir. Millet olmak, mağdura siper olmaktır.
Millet olmak; tek vatan, tek devlet ve tek bayrak altında bir/lik olmaktır!


Prof. Dr. Muharrem KILIÇ
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi
muharremkilic@ybu.edu.tr
twitter.com/@muharremkilic1

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.